Тема: Урок позакласного читання. Із скарбниці казкарів світу.
Мета: повторити та закріпити знання учнів з теми «Із скарбниці казкарів світу», збагатити знання іншими творами зарубіжних авторів; заохотити дітей до читання європейської казки; пробуджувати бажання читати, вникати в суть прочитаного, відтворювати зміст; розвивати навички усного мовлення, кмітливість, винахідливість, логіку та уяву; виховувати почуття людяності, доброти, моральні цінності, які несуть казки.
Обладнання: предмети (торбинка, веретено, сокира, буквар, пропелер), тематичний словник (пояснення значення «казка», «фантазія» ), виставка книг зарубіжних авторів та одна книжка народних казок, мікрофон, картки із деформованим текстом, перфокарти для тестування, ребус,
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Створення емоційного настрою уроку.
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати —
Кличе в подорож дзвінок.
А що ми будемо робити?
А що ми будемо читати?
Ви зможете усі сказати,
Як спробуєте ребус відгадати.
П. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Бесіда.
—Який розділ опрацьовуємо?
—Який вид казок розглядаємо?
—Чим подобаються вам казки?
—Хто головні герої казок?
- Казки - найпопулярніші твори. Їх люблять усі від маленьких дітей до стареньких дідусів і бабусь, які залюбки читають їх своїм внукам та правнукам. Кажуть, що у всіх казках добро перемагає зло, що всі казки закінчуються щасливо. Завдання: дослідити і, або підтвердити, або заперечити це твердження.
Поміркуємо вголос. Чому ми їх так любимо? Чи можна назвати казки творами мрії і фантазії?
Дійсно, казка - це дочка королеви Фантазії (читаємо за словником). Отже, підключаємо свою фантазію і мандруємо у казковий світ, познайомимось із творами, в яких розповідається про хороші справи дітей, їх пригоди. Ці книжки написали для вас письменники різних країн світу. Давайте пригадаємо, які казки ми вже прочитали.
III. Актуалізація опорних знань
1.Гра «Бюро знахідок»
- Визначте, чиї це речі і з яких казок: торбинка, веретено, сокира, буквар, пропелер.
2. Ілюстрована вікторина "Впізнай мене ".
а) "Його маленька, товста постать чітко вимальовувалась на тлі весняного зоряного неба" (Карлсон).
б) "У нього була чорна, як вугілля, борода, довга, аж до землі; ходячи, він наступав на неї ногами. Рота мав широкого, як піч, очі блискали, як два червоні ліхтарі. В руках він тримав замашний нагай, сплетений із зміїних та лисячих хвостів". (Жеривогонь).
в) "Наче сніг була вона—
чистобіла та ясна,
грива хвилями спадала,
щирим золотом сіяла.." (Кобила).
г) "...королівна росла така прекрасна, привітна і розумна, що була кожному люба, хто тільки гляне на неї" (Зачарована красуня).
ґ) "...він був гарний і стрункий хлопець, чудовий королівський одяг був йому дуже до лиця, а ніжний і шанобливий погляд красномовніше за будь-які слова промовляв про його лагідну вдачу" (Маркіз Карабас).
3. Літературний диктант.
—Яке чудне ім'я вигадав кіт своєму хазяїну? (Карабас).
—Що сказала жаба королеві, коли та купалася? (Народиться донечка).
—Що зробив старший брат, який пішов обороняти лан?(Сховався у кошарі).
—Що за чотири сольдо взяв ганчірник? (Буквар).
—Як звали насправді Малюка? (Сванте Свантесон).
4. Про кого з героїв європейської казки можна сказати такими прислів'ями:
- Який їздець, такий і кінь (Горбоконик).
- Сім разів відміряй, один раз відріж (Піноккіо).
- З добрим товаришем і дорога коротша (Малюк).
- Де сила не може, там розум допоможе (Кіт у чоботях).
- Добра душа людину прикрашає (12-та чарівниця).
5. Робота в групах.
Виправте помилки:
а) Астрід Ліндґрен — видатна англійська (шведська) письменниця.
б) Проте Малюк був спокійний (не міг бути спокійний), коли бачив, як горить.
в)Вільгельм (Карло) Коллоді — італійський письменник — написав повість-казку "Золотий ключик, або Пригоди Буратіно" (Пригоди Піноккіо).
г)... на цій афіші червоними, як вогонь, літерами написано: "Великий цирк ляльок" (Великий ляльковий театр).
ґ) Навічно уславила ім'я відомого російського письменника Петра Єршова казка "Білосніжка" (Горбоконик).
д) Братів Грімм звали Іван (Якоб) і Вільям (Вільгельм). Вони були видатні шведські (німецькі) казкарі.
6. Викресліть зайве слово: (запис на дошці)
Мірошник, кіт, людожер, вовк.
Чарівниці, бенкет, король, жаба
З розумом хлопчина, сякий-такий, геть дурний, прегарний принц.
Арлекін, Полішинель, Піноккіо, Джеппето.
Малюк, Карлсон, Боссе, Жеривогонь.
IV. Робота з виставкою книг.
1. Розгляд експозиції.
- Хто з вас, діти, взяв участь в оформленні виставки?
- Хто автор книжок?
- Твори якого жанру увійшли до них? (Казки.)
- Чи є на виставці книжки з однаковою назвою?
- Чим вони відрізняються? (Оформленням, видавництвом.)
- Прочитайте запис на дошці і зробіть висновок про оформлення виставки. Хто відповість?
(На виставці книжки казкарів світу.)
Пастка - на виставці є одна книжка народних казок.
2.Презентація книги - 2-3 учні
3.Представлення книги вчителем, поповнення виставки.
V. Розв'язування завдань з орієнтування у прочитаних оповіданнях.
1. Групові виступи учнів за заздалегідь визначеними завданнями.
Учитель нагадує учням про завдання, які вони повинні були виконати, готуючись до уроку.
а) Опитування учителем
- Яку казку братів Грімм ви прочитали?
- Чи сподобалась вам ця казка?
- Чим?
- Котра із дочок найбільше приваблює читача?
- До якої казки подібна казка «Будиночок у лісі»
б) Опитування кореспондентом (метод «Інтерв'ю»), щоб визначити враження, яке справив твір на дітей, а також дізнатися про улюблені твори учнів класу. Обирається дитина-кореспондент, яка робить опитування.
- Яке враження справив на вас твір Братів Грімм « Будиночок у лісі» ?
- Чим життя персонажів казки подібне до нашого і чим відрізняється?
- Котру із дочок ви хотіли б взяти собі за подругу?
- Чи можна придумати продовження цієї казки?
- Якими ви уявляєте дівчат із казки?
- Яким ви уявили принца?
- Яка головна думка цієї казки?
VІ. Доповнення, розширення, уточнення читацького досвіду учнів.
1. Читання вчителем вголос художнього твору Джанні Родарі "Палац із морозива" (с. 141-142).
2.Перевірка розуміння прочитаного (тестування)
1 .Дія відбувалася:
а) в Болоньї;
б) в Парижі;
в) в Лондоні.
2. Тарілки, що стояли на столі були з :
а) шоколадного крему;
б) з шоколадного морозива;
в) із збитих вершків.
3. Шибки в палаці були з:
а) крему;
б) ванільного морозива;
в) полуничного морозива.
4. Дії поліцейського:
а) не підпускав до палацу;
б) ловив злочинця.
в) закликав лизати швидше;
5. Квола бабуся просила їй дати:
а) крісло;
б) палицю;
в) морозива.
6. Чим поласувала бабуся:
а) ніжками крісла;
б) спинкою крісла;
в) бильцями крісла.
3. Міркування з приводу прочитаного.
- Де відбулася подія?
- Хто головний герой твору?
- Що вас найбільше здивувало у цьому творі?
- Доведіть, що цей твір за жанром є казка.
4. Словникова робота.
Болонія — місто.
Хутко — швидко.
Юрба — гурт.
Кволої— слабосилої.
Фісташки — плоди, горішки.
5.Самостійне читання казки дітьми.
Завдання: описати палац із морозива.
VІІ. Опрацювання казки Дональда Біссета «Малюк Пінгвін».
1. Робота у парах. Деформований текст (на картонках)
люкМа гвінпін із дирони лівськихроко вінівпінг, кряго лизва Принц, дівси у ціяй й розвавміркову, як би муйо скошері тисяз'яви на світ. муЙо ой як бриднала натіс шкаралупка! Він жеду тівхо сятиграпо з мипшін минавіпінг.
2. Ознайомлення з казкою.
а) читання кращими учнями вголос;
- З якою казкою подібна ця казка?
- Назвати дійових осіб казки.
3. Читання тексту із скороченням.
- Відшукайте в тексті слова дійових осіб, виключаючи слова автора, і прочитайте в особах.
4. Поділ тексту на частини за поданим планом
План.
- Народження малюка
- Незвичайний малюк,
- Допомога білого ведмедя.
- Порада сови.
- Принц виріс.
5. Читання тексту за логічно закінченими частинами.
VIII. Підсумок уроку.
1.Бесіда про героїв прочитаних казок та їх автора.
- Які казки сподобались найбільше? Чим?
- В яких казках розповідається про добрих, благородних, правдивих людей?
- Доведіть свою думку епізодами з казок.
- Чого вчать казки?
- Що засуджують?
- То чи підтвердилось наше припущення про те, що казки завжди закінчуються щасливо?
2.Що переплутано?
Брати Грімм " Малюк Пінгвін".
Дональд Біссет "Палац із морозива".
Джанні Родарі "Будиночок у лісі".
— Визначте, яка казка кому належить.
3. Оцінка діяльності дітей.
— Наш урок закінчений, але ніколи не закінчується казка. Адже і дорослі хочуть вірити в диво, в те, що добро має перемогти зло і все буде гаразд.
Сучасна українська поетеса Ліна Костенко так написала про казку:
Затишно дітям в пазусі казок.
Отак би й слухав про царя Салтана
Або про те, як весело козак
Обманював турецького султана.
Про карих коней з полуменем грив,
Про чаклуна, що все на світі може.
І хто б там що кому не говорив,
А згине зло і правда переможе!
IX. Домашнє завдання.
- «Чи могли б ви написати книжку для дорослих?» - одного разу запитали у
Ліндгрен. «Ні, не змогла б, - відповіла вона - Я не хочу писати для дорослих, я
волію писати для читачів, здатних творити дива. А дива творять діти, коли читають книжки. Вони беруть наші жалюгідні думки й слова і вдихають у них життя і блиск»
- Тому, домашніх завдань буде два:
- скласти рейтинг популярності книжок авторів, з творчістю яких ми ознайомились, для цього відвідайте бібліотеку і поспілкуйтесь із бібліотекарем, як часто беруть діти твори зарубіжних авторів;
- спробувати самостійно написати казку, оповідання чи вірш на вибрану вами тематику.
|